Ükski dieet ei tööta kui sa ei tea seda
Tegelt veidi ekstreemne pealkiri. Kaalu saab langetada ilma kaloreid lugemata ja ka nendest teadmata, aga kalorid loevad isegi siis kui me neid ei loe. #facts
Kaalulangetuse määrab üldjuhul kalorite tasakaal ja erinevad kaalulangetuse dieedid on erinevad meetodid kuidas sind kaloridefitsiiti viia.
Samuti vastupidi kaalu juurde võtta on pea võimatu kui sa ei tarbi piisavalt kaloreid.
Kehamassist käib siis jutt, mitte lihtsalt kaalu peal erineva numbri nägemisest. Sest ideepoolest saab vetsus käimisega ka kaalul juba erinevat numbrit näha, aga see ei tulnud ilmselt kehamassi muutusest.
Enamus inimesi mõtlevad siiski kaalulangetuse all ilmselt ‘‘rasvapõletust’’ ehk rasvamassi vähendamist.
Kalorite tasakaal
Kalorite tasakaal on üldjuhul see mis määrab kas me säilitame kehakaalu, võtame juurde või võtame kaalust alla. Kui me tarbime sama palju kaloreid kui me kulutame, siis meie kehamass jääb samaks. Kui me oleme kaloridefitsiidis, ehk siis tarbime vähem kui kulutame, siis me võtame kaalust alla ja kui me tarbime rohkem kui me kulutame, siis meie kehamass suureneb.
Minu teada ei suuda inimesed fotosünteesiga energiat toota.
Seega energia tarbimine toimub ilmselt enamustel tervetel inimestel läbi söögi ja joogi.
Küll aga võivad olla meie energia kulutamised erinevad.
Seda mõjutavad meie keha eluks vajalikud protsessid ja meie aktiivsus, olgu see tahtlik aktiivsus(kõndimine, trenn jne) või niiöelda automaatne(silmade pilgutamine, tõmblemised jne).
Kui põhieesmärk on rasvapõletus
Rasvapõletuseks on soovituslik olla kerges kaloridefitsiidis, ehk siis tarbida vähem kaloreid kui kulutame. Soovituslik on olla mõistlikus defitsiidis, ehk umbes 5-15%. Sellest sügavamale defitsiiti minnes on risk kaotada lihasmassi, jõudu ja head enesetunnet. Rasvapõletuseks ei ole vaja trenni teha, aga trenn on üldjuhul tervisele kasulik ja ilmselt aitab meil mingilmääral lihasmassi säilitada sellel perioodil.
(Suht aus 2005aasta fitness ajakirja fatloss pilt eks)
Kui on soov kasvatada lihast ja kaotada rasva samaaegselt
Valides kesktee, on soovitatav olla tasakaalus kaloritega. Ehk siis tarbida sama palju kui kulutame. Kui hästi läheb, siis saab nii ka kasvatada lihast ja kaotada rasva samal ajal. Kuid arvestama peab, et mõõdukalt. Kui tahame kiireimaid tulemusi, siis peab ilmselt valima ühe teistest variantidest. Siin olukorras tuleks juba trenni teha ja lihaste kasvuks vajalikke toitaineid tagada.
Kui põhieesmärk on maksimaalselt lihast kasvatada
Kuna lihaste kasvatamine on energiakulukas protsess, siis on soovituslik umbes 5-15% rohkem kaloreid tarbida kui me kulutame. Liiga palju kaloreid tarbides ei kasvata me ilmselt kiiremini lihast, vaid lihtsalt võtame rohkem rasva kere peale, sest lihaskasv toimub siiski piiratud kiirusega.
Siin olukorras oleks juba väga oluline enda treeningutest maksimum võtta, sest oleme juba lisaenergia ja loodetavasti ka õiged toitained lihaste kasvatamiseks taganud.
Kuidas leida enda päevane kaloraaž?
Üks variant on kasutada kalorikalkulaatorit, need ei suuda alati täpselt meie kalorivajadust kalkuleerida, aga need annavad meile üldjuhul hea alguspunkti millest lähtuda. Kalorikalkulaatorid arvestavad meie kaalu, vanust, sugu ning aktiivsustaset ennustamiseks. → calculator.net
Teine variant on enda söömised kirja panna paar nädalat, ning kui kaal on endiselt sama, siis oleme ilmselt leidnud enda kaloraaži. Kui kaal on muutunud, siis sealt tuleks lahutada või sinna liita enda kaalumuutus sellel perioodil.
Kui meie kehamass ja aktiivsustase muutuvad, siis ilmselt muutub ka meie päevane energiakulu. Ehk siis ideaalne päevane kaloraaž võib ajaga muutuda vastavalt meie kehamassile, aktiivsustasemele ja eesmärkidele.
Ning see 7 aastat tagasi sõbrannalt saadud toitumiskava ei pruugi tänaseks päevaks enam ideaalne olla sinu jaoks.
Saada see sõbrale, sõbrannale või oma mopsile tehtud instagrami kontole. Aitäh!
Kui vajad veel abi, siis saan seda pakkuda sulle personaalse juhendamisega.
Personaaltreener ja personaalne treeningkava koos treeningpäevikuga mugavalt sinu telefonis!
Pakett sisaldab:
- Iga kuu vajadusel uus treeningkava
- Vajadusel jooksvalt treeningkava muudatused
- Suhtlus ja nõustamine läbi äppi
- Soovi korral vastavalt eesmärkidele üldised toitumise soovitused, retseptid ja kalorisoovitused
- Elustiili soovitused eesmärkide saavutamiseks
- Iga kuu vaatame üle ka progressi koos, et teeksid õiget asja ja püsiksid rajal